jak dbac o drewniana podloge

Odpowiednia pielęgnacja to termin, który nie dotyczy wyłącznie sfery beauty. Doskonale wiemy, że aby nasza skóra była w dobrej kondycji musimy stosować odpowiednie zabiegi dobrze dobrane pod nasze indywidualne potrzeby. Nie inaczej sytuacja ma się z drewnianą podłogą. Aby na lata zachować jej właściwości należy poddawać ją regularnej i dedykowanej konserwacji.

Tak jak zmienia się skóra naszej twarzy tak też drewniana podłogo ulega transformacjom pod wpływem przemian zachodzących w ich otoczeniu. Taka kolej rzeczy jest nieubłagana, dlatego też warto pamiętać o odpowiednim użytkowaniu i pielęgnacji dębowego parkietu.

Anti-aging drewnianej podłogi

Po pierwsze temperatura. Najbardziej optymalną wartością dla drewnianej podłogi (jak i ludzi) jest przedział 18-22 stopni w skali Celsjusza. Natomiast wilgotność powinna kształtować się na poziomie 45-60 procent. Warto mieć to na uwadze jeżeli chcemy, aby w podłodze nie powstały szczeliny (prawe jak zmarszczki na skórze). Ponadto niekorzystne warunki mogą prowadzić do pęcznienia drewna.

Co więcej, poza temperaturą i wilgocią innym czynnikiem wpływającym na stan dębowych podłóg jest sposób ich czyszczenia i pielęgnacji. Mimo, że są one stylizowane na „stare” to z pewnością nie chcemy, aby zestarzały się tak naprawdę. Jak zaznacza ekspert marki Chapel Parket, Sebastian Kos nie istnieje podłoga olejowana, której nie trzeba konserwować.

– Istotnym składnikiem używanego w naszej firmie oleju są związki krzemu (płynne szkło). Dzięki nim na powierzchni drewna tworzy się warstwa zabezpieczająca jego strukturę. Stosowana przez nas technologia olejowania desek sprawia, że drewno jest znacznie bardziej odporne na ścieranie niż obserwujemy to w przypadku standardowych olei woskowych. Konserwację wystarczy wykonać raz w roku – podkreśla Sebastian Kos dodając jednocześnie, że właściciele obiektów przeznaczonych do użytku publicznego powinni pamiętać, że intensywne korzystanie z podłogi wymaga częstszej konserwacji; 2-3 razy w roku.

Jak wygląda codzienna pielęgnacja? Otóż czyszczenie podłogi drewnianej ogranicza się do odkurzania i zamiatania, czyli tzw. suchej pielęgnacji. Po okresie 6-7 tygodni od zamontowania posadzki można umyć podłogę przy pomocy wody z dodatkiem płynu do mycia podłóg Chapel Parket. – Do 5 litrów wody należy stosować ok. 100 ml preparatu. Podłogę przemywamy dobrze wyciśniętym mopem. Następnie czekamy do jej całkowitego wyschnięcia. Dopiero gdy podłoga będzie sucha możemy na nią wchodzić – radzi ekspert marki Chapel Parket.

Długotrwały blask

Dobra pielęgnacja to klucz sukcesu. Oprócz kwestii związanej ze stosowaniem odpowiednich preparatów trzeba pamiętać także o kilku kwestiach czysto technicznych. – Plamy należy usunąć natychmiast mokrą szmatką. Kurz oraz piasek mogą powodować zarysowania na powierzchni podłogi dlatego przed drzwiami wejściowymi warto umieścić dobrej jakości wycieraczkę. Nogi krzeseł i innych mebli powinny zostać zabezpieczone przy pomocy przeznaczonych do tego celu filcowych podkładek. Zalecamy także, aby ciężkie meble przenosić, a nie przesuwać – dodaje ekspert marki Chapel Parket.

Regularne odkurzanie lub zamiatanie zmniejsza ryzyko porysowania podłogi, a przy myciu należy unikać nadmiernego korzystania z wody ponieważ może ona doprowadzić do uszkodzenia drewna. W tym temacie trzeba poruszyć kwestię naszych pupili. Pies z mokrą sierścią powinien przeczekać czas schnięcia na legowisku lub zostać osuszonym przez swojego właściciela. Z kolei miski i naczynia na karmę dla zwierząt powinny zostać umieszczone na podkładkach. Ogrzewanie podłogowe musi zostać utrzymane zgodnie z zaleceniami dla podłóg drewnianych.

– Należy pamiętać, że tak jak najpiękniejsza cera, tak też najlepszej jakości podłoga wymagają pielęgnacji. Staramy się przekazywać naszym klientom jak najwięcej informacji na ten temat. Im większa jest wiedza o prawidłowej konserwacji podłóg, ty mniej kłopotów z ich utrzymaniem – podsumowuje Sebastian Kos.