Co powoduje siwienie włosów w młodym wieku?

Dlaczego włosy siwieją w młodym wieku?

Wokół siwienia włosów w młodym wieku krąży wiele mitów. Istnieje całkiem sporo przesądów i tzw. „mądrości ludowych”, które próbują wytłumaczyć zjawisko pojawiania się siwych lub srebrnych kosmyków nawet u osób w młodym wieku, np. dopiero po dwudziestce. Jeśli ten problem dotyczy i Ciebie, zacznijmy od pocieszenia – czy wiesz, że najsławniejszą chyba kobietą, która osiwiała w wieku zaledwie 23 lat jest sama Jennifer Lopez? Gwiazda przyznała się do tego faktu tuż po tym, jak kilka lat temu otrzymała tytuł Najpiękniejszej Kobiety Świata przyznany jej przez magazyn People.

Jak zatem widać na podanym przykładzie, nawet jeśli nie masz jeszcze 30 lat, a na głowie już masz siwe włosy, nie ma się co załamywać, Twoje piękno z tego powodu zbytnio nie ucierpiało.

Warto jednak poznać naukowe przyczyny siwienia. A zatem, co powoduje, że młodzi ludzie mają srebrne kosmyki?

Co z tym stresem?

Zwykło się uważać, że chroniczny stres i problemy życiowe powodują siwienie włosów w młodym wieku. Jednak, według dra Jamesa Kirklanda – specjalisty, z którym rozmawiali na ten temat dziennikarze gazety New York Times, w rzeczywistości nie ma wystarczających dowodów naukowych na to, aby stwierdzić, ze to właśnie nerwy powodują wczesne siwienie włosów, dlatego, z punktu widzenia nauki, to twierdzenie można włożyć między tzw. „mądrości ludowe”.

Pierwszy siwy włos na Twojej głowie

Jak się okazuje, prawdziwym sprawcą siwienia w młodym wieku mogą być Toje geny. Jeśli zatem Twoja mama i Twój tata mieli tendencje do szybkiego siwienia, prawdopodobnie również Tobie przypadnie to w udziale

Kolejnym naukowo potwierdzonym czynnikiem, który może przyspieszyć siwienie jest także regularne palenie papierosów. Jeśli zatem od lat jesteś nałogowym palaczem, to nie ma co szukać winnych wokół – prawdopodobnie to właśnie Twój nałóg spowodował u Ciebie przedwczesne pojawienie się srebrnych kosmyków.

Siwienie a zdrowie

Jak twierdzą specjaliści, wczesne siwienie może także wskazywać na kłopoty z sercem. Nagłe siwienie włosów może być również spowodowane rozwijaniem się w organizmie choroby autoimmunologicznej, w tym schorzeń tarczycy.

Jeśli zatem pomimo młodego wieku zauważysz, że Twoje włosy nagle zaczęły siwieć, warto jak najszybciej pomyśleć o kontakcie z lekarzem i wykonaniu odpowiednich badań, aby sprawdzić swój stan zdrowia.

Zapraszamy również do lektury naszych innych wpisów z kategorii urody, w których między innymi prezentujemy modne fryzury do pracy oraz przedstawiamy maseczki z kurkumy na zdrową cerę.