Główne przyczyny powstawania łupieżu

Skąd bierze się łupież?

Łupież to jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry głowy, jest przypadłością niezbyt estetyczną i bardzo uciążliwą. Okazuje się, że główną przyczyną tego problemu jest nasz nieprawidłowy styl życia i zła dieta. Poznaj główne czynniki jego powstawania!

Nieodpowiednie czesanie włosów

Okazuje się, że złe szczotkowanie włosów zwiększa ryzyko powstania łupieżu. Ważne jest, aby czesać włosy co najmniej dwa razy dziennie w celu pozbycia się martwych komórek naskórka. Na dodatek szczotkowanie poprawia krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu włosy utrzymują się w prawidłowej kondycji.

Życie w stresie

Stres, który może być wywołany przez pracę, egzaminy, problemy rodzinne czy też inne czynniki bardzo często wpływa na występowanie łupieżu, a także na nadmierne wypadanie włosów. Warto przejąć nad nim kontrolę.

Stosowanie zbyt wielu produktów do stylizacji
Produkty, których używamy na co dzień w celu upiększenia naszej fryzury, zawierają ogrom chemicznych substancji, które bardzo niszczą cebulki włosa, jego strukturę i niekorzystnie wpływają na skórę głowy. Pamiętaj, aby z umiarem stosować kosmetyki do układania włosów, ponieważ mogą wpływać na powstawanie łupieżu.

Złe odżywianie

Spożywanie tłuszczów, cukru, żywności smażonej na głębokim oleju czy produktów gotowych wpływa na powstawanie łupieżu. Taka dieta na dłuższą metę może powodować stany zapalne skóry głowy, w wyniku czego powstaje łuszczenie się skóry, a w konsekwencji łupież.

Nieodpowiednie mycie włosów

Niedokładne mycie włosów może doprowadzić do kumulacji martwych komórek naskórka oraz tłuszczu na skórze głowy. Powinno się myć włosy co drugi dzień i używać do tego szamponu ziołowego, ponieważ większość firmowych produktów dostępnych w drogeriach, posiada w swoim składzie chemiczne związki, które niszczą nasze włosy i skórę głowy.

Inne czynniki powodujące łupież to m.in.:

  • czynniki atmosferyczne (nadmierne nasłonecznienie, zimny klimat),
  • zanieczyszczenia powietrza,
  • częste noszenie nakryć głowy (gorsza wentylacja, zwiększona potliwość),
  • palenie papierosów (prowadzi do wysuszania skóry).

Zachęcamy również do odwiedzenia naszych innych wpisów, w których między innymi prezentujemy maseczki z kawy na twarz, włosy i cellulit oraz maseczki z kurkumy na zdrową cerę.