Jak zrobić detoks po świętach?

Dieta oczyszczająca po świętach

Ciężkie wigilijne posiłki, słodkości i alkohol. To zrozumiałe, że każdy chce świętować podczas tych uroczystych dni. Mamy na to sposób, proponujemy świąteczny detoks, który pozwoli Ci świętować bez narażania organizmu na zbędne kilogramy.

Dr Sohère Roked proponuje, aby podczas świąt zachować, choćby częściowo, swoją żywieniową rutynę. Zatem, jeśli systematycznie uczęszczasz na siłownię, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Podczas świąt znajdź czas na krótką przebieżkę lub poranną gimnastykę. Jeśli nie masz takiej możliwości, zacznij każdy dzień od zdrowego pożywnego śniadania, bogatego w białko i witaminy. Twój organizm dostanie dobry początek dnia, dzięki czemu później będzie Ci łatwiej oprzeć się pokusie. Odciążysz swój umysł, a dodatkowo będziesz miała mniej wyrzutów sumienia, rozkoszując się kolejnym kawałkiem makowca. Pożywne śniadanie zatrzyma produkcję kortyzolu w nadnerczach, co sprawi, że łaknienie słodkich i słonych potraw będzie nieco mniejsze.

Suplementy

Już przed świętami pomyśl o przyjmowaniu suplementów diety. Spowodują, że żołądek łatwiej poradzi sobie z trawieniem ciężkich posiłków. Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas wspaniałych spotkań rodzinnych, które często przedłużają się do późnych godzin wieczornych, zatem normalne jest, że Twój organizm jest również nieco osłabiony. Niski poziom witaminy D wpływa na spadek energii, zatem szczególnie zimą, kiedy światła słonecznego jest mniej, powinnaś ją przyjmować, aby utrzymać jej optymalny poziom w organizmie.

Warzywa

Dietetycy doradzają, aby co najmniej pół świątecznego talerza, przed dodaniem wigilijnych potraw, wypełniać warzywami. Warzywa są bogate w błonnik oraz witaminy i minerały, a do tego są niskokaloryczne. Jeśli to Ty przygotowujesz menu świąteczne, zadbaj o to, aby pojawiło się w nim kilka warzywnych potraw.

Trawienna przerwa

W dniach, kiedy nie planujesz uroczystych posiłków pamiętaj, aby Twoje menu było nieco lżejsze. Przygotuj sałatki i zdrowe zielone zupy. Staraj się również unikać alkoholu. W ten sposób Twój układ trawienny i wątroba dostaną odpowiednią przerwę i przygotują się do kolejnego uroczystego spotkania.

Błonnik

Wspomaga pracę jelit, którym zagwarantujesz regularne wypróżnianie, niezbędne do dobrego samopoczucia, zwłaszcza jeśli czujesz się wzdęta i ciężka. Błonnik znajduje się w warzywach, owocach oraz w zdrowych produktach pełnoziarnistych. Dodatkowo możesz skorzystać z drogocennego działania ostropestu plamistego, który łagodzi objawy związane z nadmiernym pobłażaniem żywieniowym. Pamiętaj, aby kapsułki spożywać przed rozpoczęciem uroczystych wieczorów oraz następnego dnia rano.

Zapraszamy również do lektury naszych innych wpisów z kategorii diety, w których między innymi opisujemy dietę antycellulitową oraz przedstawiamy najbardziej kobiece minerały niezbędne dla każdej kobiety.