skandynawska kuchnia

Styl skandynawski jest bardzo popularny. Zawdzięcza to swojej prostocie, minimalizmowi oraz klasyce. Wykorzystywane w nim elementy wyposażenia wykonane są z naturalnych materiałów w jasnych kolorach. Tego typu wnętrza cechują się przestrzennością i otwartością. Jak dokładnie wygląda kuchnia urządzona w tym stylu? Jakich dodatków szukać planując jej urządzenie? 

Kolorystyka w stylu skandynawskim

Mówiąc o stylu skandynawskim, na myśl nasuwają się zwykle chłodne biało – szare barwy. To prawidłowe skojarzenie. Kolory te najczęściej, chociaż nie wyłącznie, pojawiają się we wnętrzach typu skandynawskiego, także w kuchniach. Tak się składa, że oferty sklepów meblowych obecnie posiadają bardzo duży wybór mebli w tych kolorach. Wszystko z uwagi na ich rosnącą popularność. Białe szafki kuchenne królują nie tylko w stylu skandynawskim, ale także w każdym innym. Możliwe jest łączenie ich z dowolnymi kolorami. W przypadku stylu skandynawskiego są to szarości, błękity, beże oraz jasne odcienie drewna.

Biało- szara kuchnia jest połączeniem wszystkich istotnych elementów skandynawskiego stylu. Łączy skandynawską klasykę, z północnym powiewem świeżości. Łatwo w ten sposób stworzyć  nowoczesne wnętrze. Styl skandynawski daje wiele możliwości łączenia kolorów. Dopuszczalny jest nawet zakup mebli w szarym lub turkusowym kolorze. Należy pamiętać, aby całość uzupełniać białymi elementami a najlepiej białym kolorem ścian. Jeśli stawiamy na białe meble, to mamy okazję zaszaleć z kolorami farb oraz dodatkami. Bardzo efektownie prezentują się białe meble na tle pastelowych powierzchni.

 Kuchnia w stylu skandynawskim może być wykonana z różnego rodzaju materiałów. Różna może być także ich powierzchnia. Styl ten dopuszcza zarówno meble matowe, jak i te z połyskiem. Również tu największą popularnością cieszą się meble białe. Jasne fronty dają najwięcej możliwości aranżacyjnych. Można je połączyć z dowolnego koloru blatem oraz uchwytami.

Elementy dodatkowe gwarancją efektu skandynawskiego

Każda kuchnia niezależnie od stylu, w jakim jest utrzymana, wymaga uzupełnienia odpowiednimi dodatkami.  Najlepszymi oraz najbardziej efektownymi są te wykonane z naturalnych materiałów. Jednym z najbardziej popularnych surowców tego typu jest drewno. Najlepiej, gdyby miało ono jasną barwę.  Może ono pojawić się zarówno na podłodze, kuchennym blacie, jak i w postaci dodatków. Wśród najpopularniejszych drewnianych dodatków można wymienić deski do krojenia, łopatki, łyżki oraz tace do serwowania. Drewniane elementy, dzięki swej neutralnej barwie, idealnie wkomponują się w jasne kuchenne tło, nie dominując go.

Czy w kuchni skandynawskiej dopuszczalne są kontrastowe dodatki? Tak, jednak w ograniczonych ilościach. Najlepszym wyborem będą te w kolorze czarnym. Nadal szukasz inspiracji jak powinna wyglądać aranżacja kuchni w stylu skandynawskim? Zależy Ci na idealnie dobranych dodatkach? Musisz pamiętać, aby nie było ich zbyt dużo. Wnętrze ma cechować się lekkością. Warto o tym pamiętać nie tylko w przypadku ciemnych elementów. Zbyt duża ilość dekoracji wpłynie na przeciążenia kuchni, a nie o to chodzi w stylu skandynawskim.

Innego rodzaju dodatkami, na które warto zwrócić uwagę, urządzając kuchnię w stylu skandynawskim, są tekstylia. Ich kolorystyka również powinna być stonowana i utrzymana w chłodnych odcieniach, szarości, błękitu, beżu oraz różnego rodzaju pasteli. Jeśli zależy nam na oryginalności, możemy wprowadzić do wnętrza odrobinę wzorów.  Dopuszczalne są głównie wzory geometryczne. Mogą one pojawić się na poduszce, bieżniku, kocu, podkładce na stół lub ściereczkach kuchennych. Inwestując w różnego rodzaju dodatki, nadajemy wnętrzu wybranego charakteru. Z kolei unikanie ich sprawi, że stanie się ono monotonne i jednolite.