Maseczka na wągry - stosowanie, działanie, rodzaje maseczek

Maseczka na wągry – jak stosować?

Domowa maseczka na wągry to doskonałe rozwiązanie dla osób, które borykają się z tak zwanymi zaskórnikami. Jest to bardzo skuteczna metoda umożliwiająca pozbycie się nieestetycznych czarnych kropeczek z nosa, czoła oraz brody. Można ją wykonać niedużym kosztem, na bazie produktów spożywczych dostępnych w większości domów. Jak zatem ją przygotować? Jakie dokładniej maseczki na wągry są najlepsze? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do lektury!

Domowa maseczka na wągry – czym są wągry?

Wągry, nazywane też zaskórnikami, to wypryski na skórze, które mają formę charakterystycznych czarnych kropeczek lub białych grudek. Ich występowanie jest spowodowane zapchania porów łojem, martwymi komórkami naskórka oraz zanieczyszczeniami. Wyróżniamy dwa typy wągrów:

  • wągry zamknięte – białe kropeczki,
  • wągry otwarte – czarne kropki.

Są to bardzo nieestetyczne zmiany, które sprawiają, że skóra traci gładkość, dlatego warto poznać sposoby, jak sobie z nimi radzić.

Skąd się biorą wągry?

Wągry, czyli zaskórniki, najczęściej pojawiają się u osób mających cerę tłustą, mieszaną i trądzikową, a
powstają na skutek zalegania sebum w ujściach gruczołów łojowych. Ich występowanie może być spowodowane problemami hormonalnymi, niezdrową dietą lub niewłaściwą pielęgnacją.

Rodzaje maseczek na wągry

W drogeriach są dostępne gotowe maseczki na wągry, ale ich skuteczność jest podobna do tych, które możemy wykonać samodzielnie w domu. W tym wypadku najlepiej sprawdzają się maseczki typu „peel off”, które usuwają wszelkie nieczystości zgromadzone w powierzchniowych warstwach skóry. Do ich wykonania można użyć produktów spożywczych, takich jak mleko, żelatyna, białko jaja kurzego oraz węgiel aktywny w tabletkach.

Domowa maseczka na wągry – jak pozbyć się wągrów?

Wiele osób po prostu wyciska wągry, ale nie warto tego robić. W ten sposób możemy doprowadzić do rozsiania bakterii po całej twarzy, w skutek czego może powstać większa ilość niedoskonałości. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Mamy dla Was kilka niezwykle skutecznych przepisów, z których dowiecie się jak przyrządzić domowe maseczki na wągry!

1. Maseczka z żelatyny – domowa maseczka na wągry

Domowa maseczka na wągry na bazie żelatyny to świetny sposób na pozbycie się zaskórników z nosa, brody i czoła. Aby ją przygotować, wystarczy zalać żelatynę wodą lub mlekiem i odstawić na kilka minut, a następnie podgrzać w mikrofali, aby się rozpuściła. Gdy maseczka przestygnie, nakładamy ją silikonowym pędzelkiem na miejsca, gdzie znajdują się wągry, odczekujemy od 10 do 20 minut, po czym zrywamy ją z twarzy zdecydowanym ruchem. W ten sposób pozbędziemy się zaskórników razem z maseczką.

2. Maseczka z białka jaja – domowa maseczka na wągry

Domowa maseczka z białka jaja na wągry to bardzo prosty sposób na pozbycie się zaskórników. Aby ją przygotować, wystarczy białko jaja ubić trzepaczką, następnie nałożyć na nos, brodę i czoło, a na koniec, na wierzchu umieścić jedną warstwę chusteczki higienicznej. Po odczekaniu 15-20 minut, gdy białko z chusteczką zaschnie, zrywamy maseczkę zdecydowanym ruchem, w wyniku czego pozbędziemy się zaskórników.

3.Maseczka z sody oczyszczonej – domowa maseczka na wągry

Maseczka z sody oczyszczonej na zaskórniki to świetny sposób na walkę z wągrami. Do jej wykonania potrzebujemy 2 łyżeczki sody oraz 1 łyżeczkę wody. Przygotowane składniki dokładnie mieszamy, a następnie nakładamy na twarz i odczekujemy od 10 do 15 minut, aż maseczka zaschnie. Na koniec zwilżonymi rękami masujemy skórę, wykonując peeling, po czym maseczkę dokładnie zmywamy z twarzy. Soda oczyszczona ma działanie antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a jej drobinki dodatkowo złuszczają martwe komórki naskórka, dzięki czemu skutecznie usuwa wągry.

4. Maseczka z glinki zielonej – domowa maseczka na wągry

Maseczka z glinki zielonej na wągry ma działanie oczyszczające i przeciwzapalne, a oprócz tego wygładza cerę i przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości. Aby ją wykonać, wystarczy wymieszać glinkę zieloną z wodą oraz olejkiem z drzewa herbacianego. Tak przygotowaną papkę nakładamy na twarz i pozostawiamy na kilkanaście minut. Gdy maseczka zacznie wysychać, spryskujemy ją ulubionym hydrolatem, ściągamy i przemywamy twarz.

5. Maseczka z drożdży – odżywcza maseczka na wągry

Domowa maseczka z drożdży to kolejny doskonały sposób na pozbycie się wągrów orz pryszczów. Jej stosowanie pozwala zmniejszyć stan zapalny cery, a oprócz tego łagodzi podrażnienia. Aby ją wykonać, wystarczy drożdże zalać ciepłym mlekiem, następnie dokładnie wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz, odczekujemy kilkanaście minut, zmywamy i nakładamy ulubiony krem.

Skuteczne sposoby na wągry – co oprócz maseczki?

Czy stosowanie maseczek to jedyny sposób na pozbycie się wągrów? Oczywiście nie! Świetną metodą są także parówki, które rozpulchniają skórę i rozszerzają pory, a oprócz tego stosowanie peelingu enzymatycznego i kwasowego. Bardzo dobrym pomysłem jest także używanie toników z kwasami oraz stosowanie lekkich kremów nawilżających, które nie zawierają komedogennych składników. Nie możemy zapominać również o tym, aby niektórych kosmetyków się wystrzegać. Tak więc, jeżeli nie chcemy spowodować powstawania nowych wągrów, powinniśmy zrezygnować z niektórych olejków do twarzy, tłustych kremów oraz ciężkich podkładów, które mogą powodować zapychanie cery.

Zapraszamy również do lektury naszych innych wpisów z kategorii urody, w których między innymi przedstawiamy najmodniejsze fryzury do pracy oraz podpowiadamy jak farbować rude włosy w domu.