Najbardziej niezbędne minerały dla każdej kobiety

Jakich minerałów potrzebuje każda kobieta?

My, kobiety, mamy na głowie mnóstwo spraw i zmartwień. Często nie mamy czasu usiąść i zjeść przysłowiowy obiad, a co dopiero kontrolować, czy nasza dieta zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Błąd – na kiepskim paliwie daleko nie zajedziesz, dlatego wrzuć na luz i zainteresuj się swoim zdrowiem. W tym artykule podpowiemy Ci, na jakie minerały powinnaś zwrócić szczególną uwagę w swojej diecie. Zatroszcz się o siebie, żebyś mogła potem troszczyć się o innych.

Żelazna dama

Temat anemii u kobiet jest tak często poruszany, że wydaje się już sztandarowym przykładem niedoboru pierwiastków. A jednak nadal – to głównie kobietom grozi anemia, które potencjalnie może mieć bardzo groźne skutki dla organizmu. Żelazo jest przede wszystkim niezbędne do produkcji hemoglobiny, zwiększa wytrzymałość organizmu, jego odporność oraz poprawia funkcjonowanie mózgu. Przy okazji warto obalić mit, że wegetarianki są bardziej podatne na anemię – problem jest o wiele bardziej złożony, a wpływ mają takie czynniki jak podaż żelaza w pokarmie i obfitość miesiączek. Jednak kobiety niejedzące mięsa powinny zwrócić uwagę na spożywanie żelaza z witaminą C, która ułatwia jego wchłanianie, oraz większość podaż pierwiastka w pożywieniu, ponieważ roślinne źródła są nośnikami gorzej przyswajalnego żelaza niehemowego.

Objawy niedoboru: osłabienie mięśni, permanentne zmęczenie, zawroty głowy, drżenie palców

Źródła w diecie: czerwone mięso, podroby, zielone warzywa, suszone owoce

Stalowe nerwy na wodzy magnezu

Pierwiastek, który słusznie kojarzymy z nerwami – to on pozwala nam utrzymywać je na wodzy podczas stresującej rozmowy w pracy czy nerwowej sytuacji rodzinnej. Ale nie tylko – magnez odpowiada za prawidłową przemianę materii, zapobiega nadciśnieniu, odkładaniu cholesterolu i chroni przed toksynami. Co ważne, magnez jest wypłukiwany przez kawę, dlatego kawosze powinni szczególnie zwracać uwagę na to, by dostarczać odpowiednie dawki tego pierwiastka. Bardzo często pierwszym objawem niedoboru jest chęć sięgnięcia po słodkie, jak czekolada. Polecamy zrobienie domowego batonu z orzechów, pestek, suszonych owoców i roztopionej gorzkiej czekolady, która sklei wszystkie składniki. Taką przekąską możemy się zajadać w stresujących momentach bez wyrzutów sumienia!

Objawy niedoboru: kurcze łydek, mrowienie w kończynach, wypadanie włosów, zawroty głowy, rozdrażnienie

Źródła w diecie: zielone warzywa, zwłaszcza liściaste, pestki dyni, orzechy, warzywa strączkowe, produkty pełnoziarniste, kasze.

Wapń – podstawa naszych kości (i nie tylko)

W szkole uczono nas, że wapń to podstawowy budulec kości i zębów, ale poza tym pełni także ważne funkcje w krzepnięciu krwi, regulacji pracy serca i gospodarki hormonalne, przyśpiesza gojenie się ran, zapobiega miażdżycy i chorobom serca. Wapń jest tak bardzo istotny dla organizmu, że w przypadku jego niedoborów jest on pobierany przez nasz organizm z kości – stąd osteoporoza, na którą statystycznie o wiele częściej cierpią kobiety. Aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, a my nie byłyśmy narażone na złamania i urazy, koniecznie pilnujmy dostarczania potasu w codziennej diecie. Pamiętajmy, też że kobiety w ciąży i matki karmiące potrzebują więcej tego pierwiastka.

Objawy niedoboru: kurcze mięśni, nadciśnienie

Źródła w diecie: nabiał, kapusta, brokuły, pomarańcze, sezam, migdały, fasola

Potas na straży równowagi

Ten często pomijany pierwiastek odpowiada za prawidłowe nawodnienie i utlenienie organizmu. Wraz z magnezem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym serca, oraz układu nerwowego. Pomaga także obniżać ciśnienie krwi i usuwać zbędne produkty przemiany materii, które wytrącają się w większej ilości po przeprowadzonym detoksie. Co istotne, potas tracimy przy nadmiernym spożywaniu soli, dlatego powinniśmy ją ograniczyć do około łyżeczki dziennie. Pamiętajmy również, że jak każdy niedobór, nadmiar również szkodzi, a bardzo wysokie stężenie potasu potrafi być śmiertelnym zagrożeniem dla naszego życia.

Objawy niedoboru: zaburzenia pracy serca, kurcze mięśni, szumy w uszach, bezsenność

Źródła w diecie: warzywa strączkowe, banany, awokado, ziemniaki, orzechy, kakao, ryby

Jeżeli zauważyłaś u siebie któryś z niepokojących objawów, na pewno zastanawiasz się nad sięgnięciem po suplementy diety. Ale poczekaj – najpierw warto w naturalny sposób postarać się podnieść poziom niedoborów w organizmie. To właśnie dlatego dobrym pomysłem jest w pierwszej kolejności dopracowanie własnego jadłospisu, a dopiero później sięganie po suplementy. W wolnej chwili zachęcamy również do krótkiej lektury naszych wpisów w których przedstawiamy 5 zdrowych produktów które w rzeczywistości są wypełnione cukrem oraz pokrótce opisujemy dietę antycellulitową.