Ślimaki w ogrodzie – jak pozbyć się ślimaków?

Najskuteczniejsze sposoby na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki w ogrodzie sieją niemałe spustoszenie. Te żywią się roślinami jednocześnie je niszcząc, a oprócz tego na swojej drodze zostawiają charakterystyczne ślady ze śluzu. I choć ich obecność wydaje się udręką, to jest kilka niezwykle skutecznych sposobów, które pomogą nam ich się pozbyć. Co więc zrobić, gdy te szkodniki zadomowiły się w ogrodzie? Przygotowaliśmy dla Was szczegółowy poradnik! Sprawdźcie jak pozbyć się ślimaków z ogrodu!

Ślimaki w ogrodzie – najskuteczniejsze sposoby

Ślimaki wędrują po ogrodzie, szpecąc meble, zostawiając ślady w postaci śluzu i niszcząc rośliny. W jaki więc sposób się ich pozbyć? Zacznijmy od najważniejszego, czyli ich podziału. W ogrodzie możemy spotkać dwa rodzaje ślimaków: ze skorupą i bez niej. Te z muszlami nie są aż tak szkodliwe, jak ślimaki bez skorupy. To właśnie ten drugi rodzaj ślimaków jest niszczycielem roślin zostawiającym widoczne ślady w każdym miejscu, w którym się pojawi. Warto jednak zaznaczyć, że pojawienie się pojedynczych sztuk nie powinno być problemem, wystarczy bowiem je wyłapać i wynieść poza ogród. Inaczej sprawa wygląda, gdy pojawi się ich duża grupa – wtedy samo wyłapanie może nie wystarczyć, a ich naturalni wrogowie w postaci ptaków, jeży, ropuch, ryjówek i jaszczurek mogą nie nadążyć z ich eliminacją.

Ślimaki w ogrodzie – czy stanowią zagrożenie?

Choć wydaje nam się, że ślimaki są szkodnikami to należy wyjaśnić, iż pełnią one istotną rolę w ekosystemie. Oznacza to, że w ogrodzie nie tylko wyrządzają szkody, ale i są częściowo pożyteczne. Te żywią się gnijącymi i martwymi częściami roślin, a oprócz tego zajadają się nasionami chwastów. Są też pożywieniem dla wspomnianych wcześniej ptaków, jeży, ropuch, ryjówek i jaszczurek, dlatego do walki z nimi warto przystąpić dopiero wtedy, gdy jest ich znacznie za dużo i wyrządzają realne szkody w uprawach.

Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się ślimaków o którym już wcześniej wspomnieliśmy, jest wyniesienie ich z ogrodu. Jak więc zwabić je w jedno miejsce, aby łatwiej było je zebrać? Wystarczy wyłożyć mokrą glebę szmatami, deskami, liśćmi łopianu lub kapustą. W ten sposób utworzymy miejsce, w którym ślimaki się schowają. Gdy to nie wystarczy, możemy dodatkowo zastosować przynętę w postaci pokrojonej marchwi, jabłka, ziemniaka lub buraka. Jeżeli jednak wyniesienie ślimaków nie pomogło, pozostaje nam sięgnięcie po bardziej radykalne rozwiązania.

Skuteczne metody na ślimaki w ogrodzie

Samo wyniesienie ślimaków nie pomaga? Czas poznać jeszcze skuteczniejsze rozwiązania! Sprawdźcie 5 metod na pozbycie się ślimaków z ogrodu!

1. Preparaty na ślimaki w ogrodzie

Zastosowanie chemicznego preparatu to jeden z najskuteczniejszych sposobów, choć bardzo inwazyjny. Podczas wyboru warto więc zwrócić uwagę na stopień jego toksyczności – w tym wypadku najkorzystniejsze będą środki oznaczone numerem V, które są najmniej szkodliwe. Jeżeli jednak łagodne preparaty nie pomagają, możemy spróbować również tych nieco bardziej inwazyjnych, które są dostępne w proszku lub płynie i z których robi się specjalne opryski. Pamiętajmy jednak, że wykorzystując preparaty na ślimaki możemy negatywnie wpłynąć zarówno na rośliny, jak i sprzymierzeńców do walki z nimi, czyli ptaki, jeże, ropuchy, ryjówki i jaszczurki.

2. Pułapki na ślimaki w ogrodzie

Ślimaki niezbyt dobrze radzą sobie z poruszaniem się po sypkim podłożu, dlatego zastosowanie pułapek powinno być bardzo skuteczne. W tym celu możemy wykorzystać piasek zmieszany z popiołem, żwir lub trociny na ślimaki, które rozsypujemy wokół najbardziej narażonych roślin.

3. Cynamon i kawa na ślimaki w ogrodzie

Bardzo skutecznym sposobem jest również zastosowanie kawy. W tym wypadku wystarczy rozsypać fusy po kawie wokół roślin – ślimaki nie lubią jej intensywnego zapachu, a kofeina działa na nie toksycznie, w związku z czym taki zabieg powinien zadziałać na nie odstraszająco. Podobnie działa cynamon, tak więc jego rozsypanie zadziała równie prewencyjnie.

4. Soda na ślimaki w ogrodzie

Kolejnym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Ta działa na nie jak „niewidzialna” przeszkoda, co bardzo utrudnia ich poruszanie się.