aparat sluchowy

Wielu osobom trudno jest zaakceptować to, że słyszą coraz gorzej i najprawdopodobniej będą musiały zaprzyjaźnić się z aparatem słuchowym. Niestety ignorowanie tego problemu nie przyniesie im żadnych korzyści. Takie zachowanie może jedynie sprawić, że po pewnym czasie wada się pogłębi, a proces ten jest praktycznie nieodwracalny. Warto więc zaakceptować swój problem i wybrać odpowiedni dla siebie aparat słuchowy. Czym kierować się przy jego doborze? Podpowiadamy.

Jakie badania należy wykonać przed zakupem aparatu słuchowego?

Aparat słuchowy powinien być jak najlepiej dostosowany do naszych potrzeb, stylu życia, a także wady słuchu. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia, musimy wcześniej wykonać odpowiednie badania. Niektóre czynności może wykonać protetyk. Jednak zazwyczaj większość badań przeprowadza laryngolog. Wśród nich można wymienić na przykład audiogram. Na jego podstawie lekarz stwierdza stopień niedosłuchu i przekazuje pacjentowi dalsze zalecenia.

Czy aparat słuchowy musi być widoczny dla otoczenia?

Wiele osób obawia się wizyty u specjalisty i potwierdzenia ich przypuszczeń dotyczących pogorszenia słuchu, ze względu na to, że boją się nosić duże, widoczne dla wszystkich aparaty słuchowe. Warto mieć jednak świadomość, że obecnie dostępne na rynku nowoczesne aparaty słuchowe występują w różnych wersjach i sporo modeli jest praktycznie niewidocznych dla otoczenia, ponieważ znajdują się w przewodzie słuchowym. Mowa tutaj o wewnątrzusznych aparatach słuchowych. Takie urządzenia mają niewielkie rozmiary i umieszczane są bardzo głęboko w uchu w taki sposób, by żadna osoba przebywająca obok pacjenta z niedosłuchem nie była w stanie dostrzec tego sprzętu.

Tego typu modele polecane są jednak zazwyczaj osobom z lekkim i średnim niedosłuchem. Dlatego jeżeli będziemy zwlekać z wizytą u laryngologa i doprowadzimy do ciężkiego niedosłuchu, taki sprzęt może okazać się wówczas niewystarczający. Z wewnątrzusznych aparatów słuchowych chętnie korzystają zwłaszcza osoby aktywne zawodowo, sportowcy, a także młodzież. Urządzenia te wybierane są również przez osoby noszące okulary.

Zobacz także: https://popisane.pl/co-warto-wiedziec-o-aparatach-sluchowych-dla-dzieci/

Czy warto kupić zauszny aparat słuchowy?

W przypadku niektórych pacjentów lepiej od wewnątrzusznych aparatów słuchowych sprawdzą się modele zauszne dostępne na przykład na stronie: https://akademiaslyszenia.pl/. Obecne na rynku urządzenia występują w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu niemal stapiają się ze skórą użytkownika. Choć są one widoczne dla otoczenia, to nie są pozbawione zalet. Polecane są zwłaszcza osobom starszym, które miałyby problem na przykład z wymianą baterii w wersjach wewnątrzusznych, a także dzieciom. Ich zaletą jest również łączność Bluetooth, która umożliwia odbieranie sygnału bezpośrednio z urządzenia emitującego dźwięk, na przykład telefonu czy telewizora.