5 czynności, które odciążą kręgosłup

Jak odciążyć kręgosłup?

Kręgosłup codziennie narażony jest na przeciążenia i kontuzje, poczynając od prowadzenia siedzącego trybu życia, na dźwiganiu i nagłym schylaniu kończąc. Oto nasze propozycje, dzięki którym przyniesiesz ulgę swojemu kręgosłupowi!

1. Zmieniaj pozycję

Najgorsze dla kręgosłupa jest zbyt długie trwanie w tej samej pozycji. Jeśli siedzisz kilka godzin, staraj się nie zakładać nogi na nogę, bo to utrudnia krążenie. Jeśli długo jesteś na nogach, znajdź mały stopień i na zmianę stawiaj na nim nogi. Kręgosłup podziękuję Ci za zmiany pozycji.

2. Staraj się rzadko nosić szpilki

Wysokie obcasy są dla kręgosłupa druzgocące przez zmianę środka ciężkości ciała. Idealne buty to takie, które są wygodne i pozwalają na stawianie nogi najpierw na pięcie przy robieniu kroku w przód.

3. Ogranicz schylanie się

Kiedy chcesz coś podnieść czy zawiązać sznurówki, absolutnie się nie schylaj- wtedy cały ciężar spoczywa właśnie na kręgosłupie! W tych sytuacjach warto kucać, a ciężar będą dźwigały nogi.

4. Jeśli nosisz ciężkie rzeczy, rób to w odpowiedni sposób

Wszelkie ciężary podnoś, robiąc przysiad, nigdy zaś pochylając się. Pamiętaj także, aby ciężar mieć jak najbliżej siebie, a nie nieść go, trzymając daleko przed sobą. Ulgę kręgosłupowi przyniesiesz także, kiedy rozłożysz ciężar równomiernie na obie ręce.

5. Wysypiaj się!

Podczas snu, nasz organizm w pełni się regeneruje. Warto wybrać odpowiedni materac, aby i kręgosłup miał możliwość regeneracji i odpoczynku. Kręgosłup będzie nam wdzięczny za bardziej twarde podłoże, dlatego zrezygnuj z miękkich materaców. Pamiętaj także, żeby nie zrywać się nagle z łóżka, bo grozi to wypadnięciem dysku! Najpierw się poprzeciągaj i na spokojnie wstań.

Zapraszamy również do lektury naszych wpisów w których opisujemy główne przyczyny powstawania łupieżu oraz prezentujemy najbardziej niezbędne minerały dla każdej kobiety.